Serotonin Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Serotonin Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin dopamin; beynimiz nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemdir. Nörotransmitterler nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bunlardan iki tanesi serotonin ve dopamindir. Bunlar kişinin uyku durumunun, ruh halini, hareketlerinin ve iştahının düzelmesinde önemli roller üstlenmiştir. Antidepresan ilaçların kullanımı serotoninin nöronlara geçişini engellemekte ve birçoğunu kullanım için hazır bekletmektedir. Böylece kişide pozitif ruh hali oluşturmakta ve depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Ruh halinde dopamin önemli bir yere sahiptir. Duyguların tecrübe edilmesi ve alınan hazzın tadılmasında dopaminin önemi büyüktür. Sinir hücrelerindeki iletişimi sağlama görevini dopamin üstlenmiştir. Serotonin, mutluluk hormonu olarak tanımlanır. İnsan vücudunda serotonin eksikliği olduğunda obsesif bozukluk, depresyon, anksiyete gibi etkiler görülmektedir. Dopamin eksikliğinde ise Parkinson hastalığı, sigara ve uyuşturucu gibi alışkanlıkların artmasında olumsuz etkiler görülmektedir. Serotonin ve dopamin düzeylerini, yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle arttırabilirsiniz. Böylece insanlar daha mutlu bir hayat sürebilir.

Beyinden gelen sinyallerin sinir hücreleri aracılığıyla iletilmemesi ya da tam tersi durumda kişide ölüme kadar giden bir süreç yaşanır. Kişinin düzenli uyuması, hayattan zevk alması, ruh halinin pozitif olması için serotonin ve dopamin düzeylerinin dengelenmesi gerekir. Kişilerin sigaraya ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yönelmesi bile dopamin etkisinden kaynaklanır. Kişiyi haz alacağı şeye yönelten dopamin, madde bağımlılığını tetiklemektedir.

Doğal yollarla serotonin ve dopamin düzeylerinin arttırılması
  • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmalı, isteksiz olsa bile egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Çünkü isteksizlik yaşanmasında serotonin ve dopamin seviyelerindeki düşme etkili olacaktır.
  • Düzenli beslenmeli, C vitamini ve B vitaminlerini almayı ihmal edilmemelidir. Serotonin ve dopamin üretimini arttıracak bazı besinler patates, muz, kuru yemişler, ıspanak, kırmızı et, karaciğer, bitter çikolata, ceviz ve yoğurttur.
  • Her gün muhakkak gün ışığına çıkılmalı ve güneşten yeteri kadar yararlanılmalıdır. İnsanlarda güneş ışığı, serotonin ve dopamin üretimini arttırmaktadır.
  • Kişi kendini mutlu hissettirecek hobilerle uğraşması tavsiye edilir. Kendilerine bir hedef belirlemeleri ve buna uygun bir yaşam tarzı içinde olmalıdırlar.

Serotonin Dopamin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofreni ve Dopamin Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni ve Dopamin Belirtileri ve Tedavisi

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin Artıran İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Artıran İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Agonistleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Agonistleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?