Dopamin Dozu Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin dozu, dopamin doktorlar tarafından sık sık kullanılan bir ilaçtır. Doktor tarafından verildiği gibi uygulanması durumunda birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Dopamin dozu ilacı genellikle travma, Miyokard infarktüsü ve böbrek yetmezliği hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Bunun dışında açık kalp ameliyatlarından sonra hipovoleminin düzeltilmesi sonrasında süreklilik gösteren hipotansiyon için kullanılır. Bu ilacın doz kullanımı, %5 dex içerisine iv-infüzyon verilerek olur.

Pratik doz ayarlama

Dopamin dozu, pratik şekilde hazırlanmak istenirse, yüz CC'lik %5 dextroz içerisine yüz MG dopamin katılması gerekir. Kesinlikle hastanın sıvı açığı olması durumunda önce sıvı yüklemesi yapılması gerekir. Eğer bu sıvı yüklemesinden olumlu yanıt alınamaz ise dopamin ilaca başlanmamalıdır. Dopamin dozu ile dobutamin beraber verilirse daha etkili bir sonuç elde edilir.

Dopaminin çocuklardaki doz oranı yetişkinlere göre farklıdır. Burada uygulanacak doz miktarı, pratik doz ile aynıdır ve sıvı dengesi sağlanmadan verilemez. Ayrıca dopaminin günlük doz oranı da 2,5 mikrogramdır. İki şekilde ilaç olarak üretilir birisi ampul diğeri ise hidroklorürdür. İlacın kullanımı hipotansiyon, hipovolemik şok, septik şok ve kardiyojenik şok tedavisi içindir. Bu ilacın kullanılmaması gereken durumlar; hipertiroidiiiiiiiizm, prostat hipertrofisi, taşikardi, dar açılı glokom, böbrek üstü bezi tümörü, ergot zehirlenmesi ve halotan gibi halojenli anestezilerde kullanılması sakıncalıdır.

Dopamin dozun yan etkileri nelerdir?
  • Kardiyovasküler etkileri: Hipertansiyon, göğüs ağrıları, taşikardi çarpıntı, beyin kanaması şeklinde yan etkileri gözlemlenebilir.
  • Dermatolojik etkileri: Enjeksiyon işlemi esnasında damar dışına kaçması görülebilir. Bu duruma bağlıda nekroz oluşabilir.
  • Gastrintestihal: Kusma ve bulantı şeklinde yan etkileri vardır.
  • Nörolojik etkileri: En belirgin yan etki baş ağrısı yapar.
  • Oliguri solunuma etkileri: Akciğer ödemine bağlı olarak gebelikte ve gebede yaşamı tehdit edecek derece zehirlenmelere neden olur. Gebeliğin son döneminde doğumun başlamasına neden olabilir. Bu da bir erken doğum riski yaşatır.
Dopamin dozunun hastaya veriliş şekli, infüzyon yapılan venin bulunduğu ekstremite de solukluk, endurasyon ve soğunluk takip edilmelidir. Damar dışına kaçma durumu var mı takip edilmelidir. Eğer ki damar dışına kaçarsa hastaya direk nitrat ve terbülatin yapılmalıdır. Bu ilacın etkisi de yan etkisi de çok önemlidir ve mutlaka takibi yapılmalıdır.

Dopamin Dozu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Haber Bülteni