Dopamin Muadili Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dopamin Muadili Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Muadili, dopamin vücutta doğal olarak üretilmekte olan bir kimyasaldır. Hareketleri, duyguları, zevk ve acı algılarını etkileyen bir beyin kimyasalıdır. Dopamin insan vücudunda beynin orta derin bölgesinde, substantia nigra adı verilen yerde bulunmaktadır. Var olan beş dopamin reseptörlerinden herhangi biri düzgün çalışmazsa Parkinson, şizofreni ya da ADHD gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Dopamin ampul; kalp verimini, kan basıncını arttırmak ve şok tedavisinde sıvı hacminin arttırılması için idrar akışını arttırmak amacıyla vücudu destekleyici olarak kullanılır. Bu ilaç kullanıldıktan sonra hastadaki hemodinamik anomaliler belirlenmeli ve düzenli olarak izlenmelidir.

Dopamin muadili de dopamin ampulün yerine kullanılan onunla eş değerde olan bir ilaçtır. Dopamin muadili kardiyotonik etkiye sahip bir ilaçtır. Kalp yetmezliği, şok olaylar, böbrek yetmezliği tedavinin etkisini artırmak ve desteklemede kullanılan ilaçtır.

Dopamin muadili ilaçları bronşiyal astımlarda, tiroit fonksiyonların fazla çalışmasında, böbrek üstü bezi tümörlerinde ritim bozukluklarında kullanılmayan bir ilaçtır. Bu ilaç doktorların sürekli test ve gözlemleri doğrultusunda uygulanması gerekmektedir.

Dopamin Muadili Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni