Dopamin Parkinson Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dopamin Parkinson Belirtileri ve Tedavisi

Dopamin Parkinson, Parkinson hastalığı olan insanlarda bu dopamin hücrelerinin hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu hücreler beyinde bulunur ve beyin içerisinde yavaş bir şekilde ilerleyerek hücrelerin daha da hasar görmesine neden olur. Bu durumda hasar gören hücreler beyinde gerekli olan salgıları salgılayamaz ve Parkinson hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalık ilk olarak James Parkinson tarafından ortaya çıkarılmıştır. İnsanlarda beynin komut vermesini ve insanların hareket etmesini sağlayan hücreler üzerinde görüldüğü için sorun her ne kadar zihinsel olsa bile fiziksel olarak kişilerde olumsuzluklara neden olmaktadır. Beynin hareketlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan hücrelerden biri de dopamin adındaki hücredir. Bu hücreler, beyne gelen bilgileri sinir hücrelerinden diğer hücrelere aktarır. Bu şekilce beyin komut vererek kişilerin hareket etmesini sağlar. Hücrelerin hasarları durumunda insanlar hareket edemez ve bu durumda kişide felç etkisi meydana gelir. Parkinson hastalığı durumunda insanlarda birçok belirti ortaya çıkar. Ortaya çıkan belirtiler her geçen gün daha da artacağı için sorun zamanla büyür. Dopamin hücresi nedeniyle meydana gelen bu hastalık, insanlarda en az on yıl süren ve genellikle sonu olmayan bir hastalıktır. İnsanlarda herhangi bir şekilde ölüme neden olmadığı için genellikle hastalık ömür boyu devam eder. İlk zamanlarda tek yönlü belirtiler ortaya çıksa bile bu hastalık daha fazla dopamin hücresine zarar verdiği için daha da artarak insanlarda sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle Parkinson, 40 yaşından sonraki insanlarda görülür. Bunun haricinde en çok erkeklerde ortaya çıkar.

Dopamin hücreleri zarar gören Parkinson hastalarındaki belirtiler nelerdir?

Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda son derece sinsi bir şekilde seyreden Parkinson hastalığı, sinsi bir şekilde hızla dopamin hücrelerinin hasar görmesine ve ölmesine neden olarak kişide hastalığı ilerletir. Bu süreçte kişide herhangi bir belirti ortaya çıkmadığı için genellikle hastalık ilerledikten sonra dopamin hasarları ortaya çıkar. Fakat bu hastalık hasta üzerinde ilerledikçe görünür bir belirti olmasa bile hasta yavaş yavaş eskisine göre daha eğik bir şekilde yürümeye başlar. Bunun yanı sıra hasta yürürken kolunu sallamama gibi belirtiler gösterebilir. Bunun haricinde hastalık ilerlemişse genellikle aşağıdaki belirtiler kişide kendisini gösterir.
  • Sürekli olarak kişide depresyon ve sıkıntılı bir ruh hali meydana gelir. Bu durum zamanla artacağı için bir süre sonra sıkıntılar meydana gelmeye başlar. Genellikle dopamin Parkinson, yaşlılarda meydana geldiği için aynı durum yaşlıların biraz daha agresif olmalarına neden olur.
  • Dopamin hücreleri hasar görmüş olan insanlarda yavaş yavaş yürümeler ve yürürken ayakların yere sürtülmesi gibi belirtiler meydana gelir. Hasta her ne kadar bu durumu engellemeye çalışsa bile maalesef ki hasta bu durumu engelleyemez.
  • Kişide sürekli olarak kas ağrıları ortaya çıkmaya başlar. Bu durum direk olarak dopamin hücrelerinin kaslara sinyal gönderememesinden kaynaklanmaktadır.
  • Bir diğer belirtiyse kişide yavaş yavaş konuşma bozukluklarının ortaya çıkmasıdır. Bu durum bir süre sonra daha da artacağı için hastalığın ilerleyişi anlaşılabilir.
Dopamin ve Parkinson hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Dopamin Parkinson tedavisinin yapılması için direk olarak hasra gören ve görmekte olan hücrelerin koruma altına alınması gerekmektedir. Bunun için acil bir şekilde hastalarda ilaçlarla koruma tedavileri yapılmaktadır. Bu tedaviler iççin kişide bazı tıbbi ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli bir hastalık olan Parkinson hastalığı yapılan tedavilere rağmen herhangi bir net sonuç elde edilememiştir. Fakat yapılan ilaç tedavileri hastada bu hastalığın ilerlemesini önleyebilmektedir. Bazen hastalarda psikolojik tedaviler de olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle birçok hastaya psikolojik tedaviler yapılması gerekir.

Dopamin Parkinson Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dopamin Ne İşe Yarar?

Dopamin Ne İşe Yarar?

Dopamin Ampul Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Ampul Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin Dopamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Agonistleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Agonistleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?