Dopamin Testi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dopamin Testi Nasıl Yapılır?

Dopamin testi, Dopamin kimyasalı vücutta doğal üretilen bir maddedir. Beyinde nörotransmitter olarak görev yaparak, beyindeki zevk ve ödül iletimlerinde, motor kontrolünde ve hafızada çok büyük rolü vardır. Dopamin seviyeleri her kişide farklıdır. Bu seviyelerin düşme sebepleri arasında kötü bir beslenme şekli, alınan ilaçlar, stres, antidepresan ve uykusuzluk gelir. Dopamin seviyesi düştüğünde kişide depresyon, sarsıntılı ruh hali, koordinasyon bozukluğu, dikkat eksikliği ve aş ermeler gözlemlenir.

Dopamin eksikliğinin belirtileri başında depresyon gelir. Bunun dışında kronik can sıkıntısı, tatmin eksikliği, düşük fiziksel enerji, kronik yorgunluk ve vücut egzersizine ilgisizlik gelir. Dopamin seviyesindeki düşüklüklerde vücut sakinleşir ve el ve ayaklarda soğumalar gözlemlenir. Bu maddenin seviyesinin düşümü zevk hissini azalttığı için kişinin ruh hali bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Dopamin seviyesi düşük kişilerde özellikle uyarıcılara ve kafeine bağımlılık gözlemlenir. Huzursuz bacak sendromları görülür. Çünkü dopamin maddesi kas kontrolünü sağlayan sinirlere sinyal göndermekten de sorumludur. Bu maddenin eksikliği vücutta genel olarak halsizlik ve yorgunluk şeklinde gözlemlenir.

Dopamin testi, tam olarak bu maddenin vücutta olan ekliğini tetikleyen nedenleri belirlemek için yapılır. Bu test olabilecek hastalıkların araştırılması ile olur. Örneğin şeker hastalığı, Parkinson hastalığı ve kötü beslenme gibi bulguların bulunmasından sonra ancak dopamin eksikliği anlaşılır. Bu maddenin eksikliği uyku EEG'si çekilerek belirlenebilir. Bu test işlemi beynin elektro yapısını görmemize yardımcı olur ve bu maddenin ne derecede eksik olduğunu gösterir. Bunun dışında hekim tarafından huzursuz bacak sendromunu tanımlamak için hastafan MR, EMG ve laboratuvar testleri isteyebilir.

Dopamin testi, sayesinde belirlenen ölçümler ile kişinin bu maddeye ne derecede ihtiyacı olduğu belirlenerek dopamin üreten ilaçlar takviye edilebilir. Vücudumuzun kendi kendine ürettiği bu maddenin eksikliği kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğinden, kişide gözlemlenen bulguların mutlaka değerlendirilerek gereken bahsettiğimiz testlerden geçirilmesi muhakkak önemlidir. Bu sayede kişideki dopamin eksikliğinin nedenleri ve ne şekilde düzeleceği bilinebilir. Tedavi süreci bu testlerin sonuçlarına göre belirlenmelidir.

Dopamin Testi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Dopamin Dozu Kaç Olmalı?

Haber Bülteni