dopamin.gen.tr https://www.dopamin.gen.tr Dopamin, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, dopamin.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Dopamin İlaç https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-ilac.html Sun, 02 Dec 2018 09:44:24 +0000 Dopamin İlaç, dopamin vücutta doğal olarak üretilir. Bunun üretilememesi durumunda dopamin ilaç kullanılır. Bu ilaç hafif sarı renkte ya da renksiz olarak ampul içinde bulunan bir solüsyondur. Dopamin ilaç kan basıncını arttı Dopamin İlaç, dopamin vücutta doğal olarak üretilir. Bunun üretilememesi durumunda dopamin ilaç kullanılır. Bu ilaç hafif sarı renkte ya da renksiz olarak ampul içinde bulunan bir solüsyondur. Dopamin ilaç kan basıncını arttırmak, kalp verimini arttırmak ve şok tedavi sırasında vücudun sıvı hacminin arttırılmasıyla idrar akışının artırılmasını destekleyici ilaç olarak kullanılır. Bu ilaca küçük dozlarla başlanması gerekmektedir.  

Dopamin İlaçDopamin İlaç Kullanılması Gereken Durumlar
 • Halotan gibi halojenli anesteziklerle 
 • Ergot zehirlenmesinde
 • Böbrek üstü tümöründe
 • Dar açılı glokomda
 • Trombozlu tıkayıcı periferik arter hastalığında 
 • Taşikardi ve ventrikül fibrilasyonunda 
dopamin ilaç kullanılır. Eğer bu ilaca büyük dozlarda başlanırsa olası yan etkileri çok büyük olabilmektedir. Bu ilaç kullanıldıktan sonra çarpıntı, göğüs ağrısı, hipertansiyona, beyin kanamasına, baş ağrısına, gebelikte kullanımda ise hayatı tehdit eden zehirlenmeye ya da gebeliğin son döneminde ise doğuma neden olabilmektedir. Bazı hastalarda psikolojik nedenlere de sebep olabilmektedir. Gerçekte olmayan hayaller görmelerine neden olabilir. Bu ilaç doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaç olmakla birlikte kullanıldıktan sonra yapılan testlerle kontrol altında tutulmalıdır.
]]>
Dopamin Muadili https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-muadili.html Mon, 03 Dec 2018 08:49:37 +0000 Dopamin Muadili, dopamin vücutta doğal olarak üretilmekte olan bir kimyasaldır. Hareketleri, duyguları, zevk ve acı algılarını etkileyen bir beyin kimyasalıdır. Dopamin insan vücudunda beynin orta derin bölgesinde, substantia nigr Dopamin Muadili, dopamin vücutta doğal olarak üretilmekte olan bir kimyasaldır. Hareketleri, duyguları, zevk ve acı algılarını etkileyen bir beyin kimyasalıdır. Dopamin insan vücudunda beynin orta derin bölgesinde, substantia nigra adı verilen yerde bulunmaktadır. Var olan beş dopamin reseptörlerinden herhangi biri düzgün çalışmazsa Parkinson, şizofreni ya da ADHD gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Dopamin ampul; kalp verimini, kan basıncını arttırmak ve şok tedavisinde sıvı hacminin arttırılması için idrar akışını arttırmak amacıyla vücudu destekleyici olarak kullanılır. Bu ilaç kullanıldıktan sonra hastadaki hemodinamik anomaliler belirlenmeli ve düzenli olarak izlenmelidir.

Dopamin muadili de dopamin ampulün yerine kullanılan onunla eş değerde olan bir ilaçtır. Dopamin muadili kardiyotonik etkiye sahip bir ilaçtır. Kalp yetmezliği, şok olaylar, böbrek yetmezliği tedavinin etkisini artırmak ve desteklemede kullanılan ilaçtır.Dopamin Muadili

Dopamin muadili ilaçları bronşiyal astımlarda, tiroid fonksiyonların fazla çalışmasında, böbrek üstü bezi tümörlerinde ritim bozukluklarında kullanılmayan bir ilaçtır. Bu ilaç doktorların sürekli test ve gözlemleri doğrultusunda uygulanması gerekmektedir. 
]]>
Dopamin Ampul https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-ampul.html Mon, 03 Dec 2018 17:47:30 +0000 Dopamin Ampul, Dopamin vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Bu kimyasal beyinde salgılanan bir hormondur. Yani gelişen duyguları ve hareketleri etkiler. Bunu yaparken dopamin ampul sinirler arasındaki iletişimi Dopamin Ampul, Dopamin vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Bu kimyasal beyinde salgılanan bir hormondur. Yani gelişen duyguları ve hareketleri etkiler. Bunu yaparken dopamin ampul sinirler arasındaki iletişimi sağlar. Bu yüzden sinir hücreleri arasında beyin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Nörotransmitter olarak görev yapan dopamin ampul kan basıncını düzenler. Ayrıca yüksek tansiyonu da bu madde sayesinde kontrol altına alır. Fiziksel etkileri dışında hafızaya karşı etkisi de büyüktür. Aynı zamanda yeterli derecede dopamin maddesi beyinde salgılanmadığı zaman dikkat dağınıklığı meydana gelir. Vücudun fiziksel ve ruhsal olarak birçok fonksiyonuna etki eden dopamin uyku düzeni ile yakından ilgilidir. Dopamin eksikliğinde ortaya çıkabilen bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Dopamin eksikliğinde ilk olarak görülen belirtisi vücut titremesidir. Bir diğer belirtisi ise, dikkat eksikliği olarak ortaya çıkar. Çünkü dopamin miktarına göre ruh hali şekillenir. Özellikle duyguları, acıları ve mutluluk algılarını etkileyen beyin kimyasalıdır. Yanı sıra dopamin fazla olması da sağlık problemlerine yol açmaktadır. En önemlisi psikolojik hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkarması gelir. En önemli semptomları arasında dinlenirken titreme, yavaş hareket etme, sert kas yapısı ve denge yitimi gibi sayılabilir. Aynı şekilde insanın hareket kabiliyetini ve diğer aktivitelerini büyük ölçüde etkiler. Bilindiği üzere beyinde saniyeler içinde milyonlarca sinyal iletilir. Bu sinyaller sayesinde vücut sistemleri çalışmaya başlar ve hareket sağlanır.

Dopamin Ampul Kullanımı;

 • Dopamin ampul kalbi uyaran ve kan damarları üzerinde etki sağlayan bir ilaçtır.
 • Damardan hafifçe damla şeklinde verilmek üzere seyreltilerek hazırlanır.
 • Dopamin için 5 mm'lik her bir ampulde 200 mg dopamin hidroklorür bulunur.
 • Her bir ambalajında 5 mm'lik 5 adet dopamin ampul bulunmaktadır.
 • Kalp krizi, kan zehirlenmesi, travmada hasar, düşük kan basıncı,
 • Şok dokulara kan akışında azalma görülen rahatsızlıkların tedavisinde ,
 • Açık kalp ameliyatından sonra düşük kan basıncının ortaya çıkması,
 • Diğer yapılan tedavilerle birlikte uygulanması yapılmaktadır.

Dopamin AmpulDopamin Ampul Reçetesi;

 • İnfüzyon yapılan venin bulunduğu ekstremite solukluk,
 • Soğukluk ve endurasyon yönünden takip edilmelidir.
 • Damar dışına kaçırılma durumunda o bölgeye nitrat,
 • Ve terbütalin uygulanması sağlanmaktadır.
 • İnotropik etkileşim için; İ.V. 1 mcg/kg/dakika,
 • İnfüzyon hızıyla başlanır. Buna ilave olarak,
 •  5-10 mikrogram/kg/dakikaya çıkarılabilir.
 • Kan basıncı yükseltici etkileşim için; Ven içerisine,
 • 10-20 mcg/kg/dakika hızla başlanır. İnfüzyon hızı için,
 • Yetişkinlerde 50 mcg/kg/dakikadır.
 • Çocuklarda 30 mcg/kg/dakika artırılabilir.
 • Bu dozların üzerinde periferik vazokonsrüksiyon,
 • Ve kangren gözlenir. Dopamin infüzyonu dozu,
 • Yavaş yavaş azaltılarak kesilme yoluna gidilir.
]]>
Dopamin Artıran İlaçlar https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-artiran-ilaclar.html Tue, 04 Dec 2018 12:45:48 +0000 Dopamin artıran ilaçlar, Dopamin beyinde salgılanan bir hormondur. Nörotransmitter olarak görev yapar, yani diğer anlam da sinir hücreleri arasında iletişimi sağlar. Dopamin genellikle serotonin gibi mutluluk hormonu ol Dopamin artıran ilaçlar, Dopamin beyinde salgılanan bir hormondur. Nörotransmitter olarak görev yapar, yani diğer anlam da sinir hücreleri arasında iletişimi sağlar. Dopamin genellikle serotonin gibi mutluluk hormonu olaraktan adlandırılır. Mutluluk hormonu vermesinin yanı sıra dopamin   insanlarda bir çok fonksiyona sahiptirler. Bunların bazıları hareket, haz veren ödül, hafıza, kavram, davranış, uyku, dikkat, duygu durumu, ruh hali, öğrenme gibi şeylere yarar. Dopaminin aşırı fazlalığı ve eksikliği bazen ciddi durumlara neden olur. Dopamin eksikliğinde en başta Parkinson hastalığı gelir. Beyinin bir kaç bölgesinde salgılana bilen dopamin duygularımızı, hareketlerimizi ve haz hissini etkileyen kimyasaldır. Dopamin beyinde saniyeler içinde milyonlarca sinyal iletir, bu sinyaller sayesinde vücut sistemlerimiz çalışır. Dopamin bir çok beyin fonksiyonlarını direk olarak etkiler. Bu yüzden dopaminin belirli seviyeler de olması çok önemlidir. Dopamin beyinin ön loblarındaki bilginin beyinin diğer bölgelerine akışını kontrol eder. Dopaminin miktarı doğal yollarla da sağlana bilir. Dopamin ruh halini düzeltmede çok nemli bir rol oynar. Dopamin seviyesini egzersiz yaparaktan sağlanabilir. Dopamini artıran yiyecek ise badem, avokado, süt, muz dopaminin artmasına neden olur. C vitamini tüketmemiz gerekir. Güneş ışığına çıkarak ğüneşten yararlanmalıyız. Bizi mutlu eden aktiviteler, hobiler bulmamız gerekir. Dopamin insanların hayatını her konuda etkileyen beyin fonksiyonlarını harekete geçiren bir beyin hareketidir. Dopaminde düzenli egzersiz yaptığımızda aminoasit olan triptofan seviyesini artırır.Sizi mutlu eden aktiviteler bularak uğraşacak şeyler yapmanız da dopamini düzelterek yükseltir.  

Dopamin Artıran İlaçlarDopamini artıran ilaçlar

Parkyn 250 mg, dopamıne, diltizem-L, welibutrin XL, nörofren, dopadren, daflon 500 mg, dopmin 40 mg, moverdin, demax, ozaprin, valdoxan, dopamin giulini, sinarex, zhedon, apo-go, perlinganıt, strattera, acnotin,

]]>
Dopamin Serotonin https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-serotonin.html Wed, 05 Dec 2018 09:27:58 +0000 Dopamin, serotonin hormonları beyni kontrol eden, hislerini etkileyen beyin ürettiği kimyasallar içinde en önemlileridir. Bu hormonların normal düzeyde kalması çok önemlidir. Sebebi yaşamaktan haz almamızı sağlar. Bu hormonları Dopamin, serotonin hormonları beyni kontrol eden, hislerini etkileyen beyin ürettiği kimyasallar içinde en önemlileridir. Bu hormonların normal düzeyde kalması çok önemlidir. Sebebi yaşamaktan haz almamızı sağlar. Bu hormonları biraz tanıyalım.

Dopamin, serotonin

Beynin bazı bölgelerinde salgılanan dopamin haz hissimiz, hareketlerimizi ve acıyı etkileyen hormondur. Serotonin mutluluk hormonun özüdür. Kısaca neşe kelimesiyle eş anlamlıdır.

Dopamin ve serotonin kimyasalları beyinde nasıl görev yaparlar

Saniyeler içinde beynimiz milyonlarca sinyal gönderir. Sinyallerden dolayı vücut fonksiyonları çalışır ve hareket meydana gelir. Bu sinyallerin olmaması ölmüş olduğumuz anlamına gelir. Sinir hücreleri sayesinde beynin üretmiş olduğu elektrik sinyalleri hızlı şekilde iletilir. Bu sayede kesişme noktalarına kimyasallarla gönderilir. Kimyasallara nörrotransmitler denir ve onların sayesinde iletim yapılır. Dopamin, serotonin en önemlileridir.

Dopaminin en önemli özelliği haz alındığında salgılanmasıdır. Cinsel ilişki sırasında ve tatlı yediniz anda kimyasal salgılanır. Beyin sonra kendini ödül yani haz aramaya tekrardan iter. Haz arama isteğiyle üstlenen dopamin aslında madde bağımlılığıdır. Buna bir örnekte sigara ve uyuşturucu  kullananlarda dopamin birikir. Dopamin yüzünden  maddeleri tekrar kullanmak isteği artar ve bağımlılık oluşur. 

Serotonin diğer adı mutluluk hormonu en çok ruhsal halimizi etkiler. Serotonin hormonu ruhsal durumu, uykuyu, iştah düzenini ve cinsel istekliliği etkilemektedir. Serotonin hormonu midedeki ve bağırsaktaki kas sistemine hareketlilik sağlar. Ağrı hissini azaltır ve rahatlatıcı bir uyku uyulmasını sağlar. Bu hormonun düşük olması sinir, huzursuzluk olarak kişinin ruh halini olumsuz etkilemektedir.

Dopamin, serotonine ne zaman ihtiyaç duyulur

Güven eksikliği hissettiğinizde, hafıza sorunlarında, enerjiniz düşük olduğunda, isteksiz olduğunuzda ve kendinizi önemsiz hissettiğinizde dopamin hormonuna ihtiyaç duyulur. Stresliyken, midede ve bağırsakta rahatsızlıklarda, ruhsal olarak depresyona girdiğinizde vücudumuza serotonin hormunu gereklidir.

Dopamin SerotoninDopamin, serotonin seviyesini arttırmak için yapılması gerekenler

Mutlu bir yaşam için dopamin, serotonin hormonları sağlıklı bir düzeyde salgılanması gerekir.Bunun için ise yapılacaklar.
 • Düzenli egzersiz ve spor yapılmalıdır.
 • Düzenli beslenilmeli ve C vitaminleri bolca alınmalıdır.
 • Her gün güneş ışınlarından yararlanılmalıdır.
 • Triptofan bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
 • Masaj yaptırılmalıdır.
 • Stres azaltılmalıdır.
 • Mutlu olacağınız aktivite ve hobiler bulunmalıdır
 • Hedefiniz olmalıdır
Serotonin eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Obezite
 • Depresyon
 • Migren
 • Uyku bozukluğu

Depomin eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Tatmin eksikliği
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Obezite
 • Parkinson hastalığı
 • Odaklanma zayıflığı
 • Cinsel istek azalması
 • Madde bağımlığı, alkol ve sigara kullanımı artması
]]>
Dopamin Fazlalığı https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-fazlaligi.html Wed, 05 Dec 2018 19:24:10 +0000 Dopamin fazlalığı, vücutta bazı şeylerin ters gitmesine neden olabilmektedir. Vücutta bulunan bir çok hormon vardır. Bu hormonlar belli seviyelerde üretilmektedir. Bir nevi vücuda günlük aldığımız ilaç dozları gibi. Nasıl b Dopamin fazlalığı, vücutta bazı şeylerin ters gitmesine neden olabilmektedir. Vücutta bulunan bir çok hormon vardır. Bu hormonlar belli seviyelerde üretilmektedir. Bir nevi vücuda günlük aldığımız ilaç dozları gibi. Nasıl bir yiyecekten fazla yediğimizde rahatsız oluyorsak dopamin hormonunun fazlalığıda beynin işleyişin de yada vücudun dışarıya verdiği tepkilerde bir şeylerin ters gitmesine neden olacaktır. 
Beyinde salgılanan bir kimyasal olan dopamin, duygularımız ve hareketlerimizle ilgili doğrudan etkilidir. Sinir hücreleri asında sağlıklı bir iletişimin için dopamin hormonunun ne kadar salgılandığı çok önemlidir. Dopamin sinyallerin üretilmesini sağlayan nörotransmitter lerden sadece biridir.   Beyin saniyeler içinde vücuda milyonlarca sinyal iletmektedir. Bu sinyaller sayesinde vücuttaki sistemler çalışır, bilişsel faaliyetler olur ve hareket meydana gelir. Beyinden bu sinyallerin gelmemesi ölüm demektir. Bunların sayısı çok fazla olmasına rağmen, günümüzde keşfedilmiş olanların içinde dopamin bulunmaktadır. Dopaminin en önemli özelliği haz alma duyusu sırasında salgılanmasıdır. Peki dışarıdan yada içeriden bir etki ile salgılamada bir şeyler ters gitti ve hormon fazla salgılandı. Şimdi ona bakalım.  

Dopamin FazlalığıDopamin fazla salgılanırsa ne olur

Dopamin fazlalığı ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu problemlerden en önemlisi beynin var olmayan şeyleri varmış gibi algılamasıdır. Belki tahmin etmişsinizdir. Bahsettiğimiz rahatsızlık şizofreni. Şizofreni hastalarının beyninde yapılan araştırmalarda dopamin fazlalığı görülmüştür. Özellikle sevdiğimiz ve haz aldığımız şeyleri yaptığımızda dopamin salgılanmaya başlar. Sigara, uyuşturucu, alkol gibi madde bağımlıları dopamin etkisi yüzünden zararlı olduğunu bildiği halde bu maddeleri kullanmaya devam etmektedirler. Nedeni ise sigara, kokain ve amfetaminler dopamin hormonunun sinir hücreleri tarafından tekrar emilmesini engel olur. Bu yüzden sinir uçları arasında dopamin birikir. Dopamin fazlalığını haz olarak algılayan beyin bu maddelerden yine ister. Bu da kişide bağımlılık meydana getirir.  Dopamin fazlalığı olduğunda vücutta gereksiz tikler ve har eketler görülebilmektedir. Dopamin dikkatin artmasını sağlar. Sigara bağımlıları içmediği zamanlarda belkide bu yüzden konsantrasyon sorunu yaşarlar. Dopamin fazlalığı kişide aşırı neşe, kalbin hızlı atması ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Beyinde dopamin hormonunun fazlalığı dopamin reseptörlerinde bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu durumda beyin görevlerini düzgün yapabilmek için daha fazla dopamin salgılama ihtiyacı hisseder bu durum da beynin dopamin dengesinde bozulma meydana gelir. Dopamin hormonunun fazla salgılanması ile kişide gerginlik, aşırı hareket etme isteği ve beynin zevk merkezinin fazla uyarılmasının sonucunda metabolizmada hızlanma ve bu nedenle dikkatsizlik meydana gelir. Spor yapmak, C vitamini alımı, muz gibi tirozin içeren meyveler, güneş ışığı dopamin hormonunu doğal olarak yükseltmektedir. Dopamin eksikliğinde faydalı olan bu şeyler, dopamin fazlalığı olan kişilerde dikkat gerektirebilir.
]]>
Dopamin Testi https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-testi.html Wed, 05 Dec 2018 20:29:29 +0000 Dopamin testi, Dopamin kimyasalı vücutta doğal üretilen bir maddedir. Beyinde nörotransmitter olarak görev yaparak, beyindeki zevk ve ödül iletimlerinde, motor kontrolünde ve hafızada çok büyük rolü vardır. Dopamin seviyeleri he Dopamin testi, Dopamin kimyasalı vücutta doğal üretilen bir maddedir. Beyinde nörotransmitter olarak görev yaparak, beyindeki zevk ve ödül iletimlerinde, motor kontrolünde ve hafızada çok büyük rolü vardır. Dopamin seviyeleri her kişide farklıdır. Bu seviyelerin düşme sebepleri arasında kötü bir beslenme şekli, alınan ilaçlar, stres, antideprasan ve uykusuzluk gelir. Dopamin seviyesi düştüğünde kişide depresyon, sarsıntılı ruh hali, koordinasyon bozukluğu, dikkat eksikliği ve aş ermeler gözlemlenir. 

Dopamin eksikliğinin belirtileri başında depresyon gelir. Bunun dışında kronik can sıkıntısı, tatmin eksikliği, düşük fiziksel enerji, kronik yorgunluk ve vücut egzersizine ilgisizlik gelir. Dopamin seviyesindeki düşüklüklerde vücut sakinleşir ve el ve ayaklarda soğumalar gözlemlenir. Bu maddenin seviyesinin düşümü zevk hissini azalttığı için kişinin ruh hali bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Dopamin seviyesi düşük kişilerde özellikle uyarıcılara ve kafeine bağımlılık gözlemlenir. Huzursuz bacak sendromları görülür. Çünkü dopamin maddesi kas kontrolünü sağlayan sinirlere sinyal göndermekten de sorumludur. Bu maddenin eksikliği vücutta genel olarak halsizlik ve yorgunluk şeklinde gözlemlenir. 

Dopamin TestiDopamin testi, tam olarak bu maddenin vücutta olan ekliğini tetikleyen nedenleri belirlemek için yapılır. bu test olabilecek hastalıkların araştırılması ile olur. Örneğin şeker hastalığı, parkinson hastalığı ve kötü beslenme gibi bulguların bulunmasından sonra ancak dopamin eksikliği anlaşılır. Bu maddenin eksikliği uyku EEG'si çekilerek belirlenebilir. Bu test işlemi beynin elektro yapısını görmemize yardımcı olur ve bu maddenin ne derecede eksik olduğunu gösterir. Bunun dışında hekim tarafından huzursuz bacak sendromunu tanımlamak için hastafan MR, EMG ve laboratuvar testleri isteyebilir. 

Dopamin testi, sayesinde belirlenen ölçümler ile kişinin bu maddeye ne derecede ihtiyacı olduğu belirlenerek dopamin üreten ilaçlar takviye edilebilir. Vücudumuzun kendi kendine ürettiği bu maddenin eksikliği kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğinden, kişide gözlemlenen bulguların mutlaka değerlendirilerek gereken bahsettiğimiz testlerden geçirilmesi muhakkak önemlidir. Bu sayede kişideki dopamin eksikliğinin nedenleri ve ne şekilde düzeleceği bilinebilir. Tedavi süreci bu testlerin sonuçlarına göre belirlenmelidir. 
]]>
Şizofreni Ve Dopamin https://www.dopamin.gen.tr/sizofreni-ve-dopamin.html Thu, 06 Dec 2018 13:30:30 +0000 Şizofreni ve dopamin: Şizofreni ve dopamin birbiriyle yakından alakalıdır. Şizofren beyindeki dopamin oranının artması ile açığa çıkan bir hastalıktır. Şizofreni ciddi bir hastalıktır ve bir çok sıkıntılara sebebiyet ve Şizofreni ve dopamin: Şizofreni ve dopamin birbiriyle yakından alakalıdır. Şizofren beyindeki dopamin oranının artması ile açığa çıkan bir hastalıktır. Şizofreni ciddi bir hastalıktır ve bir çok sıkıntılara sebebiyet verir. Kişinin duygularını, düşüncesini, konulara bakış açısı ve algılamasını çarpıtarak kişinin diğer insanlarla ilişkilerini bozan beyin hastalığına şizofreni denir. Şizofreni kişiler çoğu zaman tehlikelidir. Şizofreni hastaları toplumda, okulda, iş hayatında ve ailesinde problemler yaşar ve yaşatır. Şizofreni geçici bir hastalık değildir hayat boyu sürer fakat tedavi ile kontrol altında tutulabilir. Şizofreni kişinin gerçek ile hayali ayırt edemediği psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin davranışları çok garip ve tuhaftır. 

Dopamin nedir: Duyguları, hareketleri, sevinçleri ve acı algılarını etkileyen beyin kimyasalıdır. Dopamin nörotransmiterleri beyinin derin orta bölgesinde substantia nigra denen yerde bulunur. Dopamin reseptörleri 5 tanedir ve bunlardan biri doğru çalışmazsa parkinson, şizofreni yada Adhd gibi hastalıklar kişide oluşur. Dopamin eksikliğinin en belirgin işareti vücuttaki titreme halleridir. Dopamin eksikliği depresyon oluşumuyla alakalıdır. Dopaminin eksikliği parkinson hastalığına fazlalığı ise şizofreni ve paronaya gibi hastalıklarla yakından alakalıdır. Dopamin şizofren hastalığında halüsinasyon, olmayan sesler ve diğer semptomların oluşmasında en büyük rolü oynayan faktördür. Dopamin düzeyinin yükselmesinin en hızlı belirtisi çoğalmış neşedir fakat zaman içinde artan dopamin bağımlılık, çarpıntı ve halüsinasyonlara sebep olur. Bu tür hastalar bazen hareket kabiliyetlerini bile kontrol edemeyecek duruma gelebilir.

Şizofreni Ve DopaminŞizofreni ve sebepleri nelerdir: Şizofreni kronik özellikleri olan beceri kaybına yol açan ve bir çok insanı etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık sadece sahip olan hastayı değil çevresindeki insanları ailesini ve hatta çocuklarını bile etkilemektedir. Şizofreni hastalığı yaşlı insanlara oranla gençlerde daha fazla görülmektedir. Kişide genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Şizofreni tanısı koyulmuş herkes hastalanacak diye bir durum yok bazen şizofreni hastaları kendini belli etmez ve tehlikeli bir hal alır. Bazı durumlarda şizofreninin ortaya çıkması için ne biyolojik faktörler, ne genetik faktörler, nede sosyal faktörler yeterli olamamaktadır.

Şizofreni hastalığı çeşitlidir:
 • Paranoid şizofreni: Paranoid şizofreni hastalarında baskı, zulüm ve ceza gördüklerine dair yanlış inançlara sahiptirler. Fakat duygu, düşünceleri ve konuşmaları hasta olmayan normal insanlardan farklı değildir.
 • Katatonik Sizofreni: Katatonik şizofreni hastaları genellikle hareketsizdir ve çevresindeki insanlara olaylara reaksiyon göstermezler. Hareket etmek istemezler kişi çok katı ve sert bir yapıya sahiptir. Bazı durumlarda çevresinde konuşulanları tekrar edebilirler. Kendilerine zarar verme ve yaralama ihtimalleri çok yüksektir.
 • Ayrışmamış şizofreni: Kişinin semtomları katatonik şizofreni, hebefrenik şizofreni ve paranoid şizofreni belirtileri görülmüyorsa ayrışmamış şizofreni tanısı konulur.
 • Rezidüel yani kalıntı şizofreni: Bu tür şizofreni türlerinde şizofreni semptomları azalmıştır. Halüsilasyonlar, delüzyonlar ve diğer semptomlar vardır fakat şizofreni tanısı konduğu zamanki kadar değildir azalma göstermiştir.
Hebefrenik şizofreni: Hebefrenik şizofreni hastaları tutarsız ve zihni karışıktır. Dışarıdan bakıldığında bazen duygusuz bazen çocuksu  bazende yüzeysel ve uygunsuz davranışlara sahiptirler. Günlük işlerini yapma konusunda yetersizlik gösterirler.

Şizofreniye sebep olan unsurlar:
 • Genetik kalıtım
 • Beyin kimyası
 • Beyin anomalisi
 • Çevresel faktö]]> Dopamin Parkinson https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-parkinson.html Fri, 07 Dec 2018 09:03:22 +0000 Dopamin parkinson, parkinson hastalığı olan insanlarda bu dopamin hücrelerinin hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu hücreler beyinde bulunur ve beyin içerisinde yavaş bir şekilde ilerleyerek hücrelerin daha da Dopamin parkinson, parkinson hastalığı olan insanlarda bu dopamin hücrelerinin hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu hücreler beyinde bulunur ve beyin içerisinde yavaş bir şekilde ilerleyerek hücrelerin daha da hasar görmesine neden olur. Bu durumda hasar gören hücreler beyinde gerekli olan salgıları salgılayamaz ve parkinson hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalık ilk olarak James Parkinson tarafından ortaya çıkarılmıştır. İnsanlarda beynin komut vermesini ve insanların hareket etmesini sağlayan hücreler üzerinde görüldüğü için sorun her ne kadar zihinsel olsa bile fiziksel olarak kişilerde olumsuzluklara neden olmaktadır. Beynin hareketlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan hücrelerden biri de dopamin adındaki hücredir. Bu hücreler, beyne gelen bilgileri sinir hücrelerinden diğer hücrelere aktarır. Bu şekilce beyin komut vererek kişilerin hareket etmesini sağlar. Hücrelerin hasarları durumunda insanlar hareket edemez ve bu durumda kişide felç etkisi meydana gelir. Parkinson hastalığı durumunda insanlarda birçok belirti ortaya çıkar. Ortaya çıkan belirtiler her geçen gün daha da artacağı için sorun zamanla büyür. Dopamin hücresi nedeniyle meydana gelen bu hastalık, insanlarda en az on yıl süren ve genellikle sonu olmayan bir hastalıktır. İnsanlarda herhangi bir şekilde ölüme neden olmadığı için genellikle hastalık ömür boyu devam eder. İlk zamanlarda tek yönlü belirtiler ortaya çıksa bile bu hastalık daha fazla dopamin hücresine zarar verdiği için daha da artarak insanlarda sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle parkinson, 40 yaşından sonraki insanlarda görülür. Bunun haricinde en çok erkeklerde ortaya çıkar. 

Dopamin ParkinsonDopamin hücreleri zarar gören parkinson hastalarındaki belirtiler nelerdir
Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda son derece sinsi bir şekilde seyreden parkinson hastalığı, sinsi bir şekilde hızla dopamin hücrelerinin hasar görmesine ve ölmesine neden olarak kişide hastalığı ilerletir. Bu süreçte kişide herhangi bir belirti ortaya çıkmadığı için genellikle hastalık ilerledikten sonra dopamin hasarları ortaya çıkar. Fakat bu hastalık hasta üzerinde ilerledikçe görünür bir belirti olmasa bile hasta yavaş yavaş eskisine göre daha eğik bir şekilde yürümeye başlar. Bunun yanı sıra hasta yürürken kolunu sallamama gibi belirtiler gösterebilir. Bunun haricinde hastalık ilerlemişse genellikle aşağıdaki belirtiler kişide kendisini gösterir.
 • Sürekli olarak kişide depresyon ve sıkıntılı bir ruh hali meydana gelir. Bu durum zamanla artacağı için bir süre sonra sıkıntılar meydana gelmeye başlar. Genellikle dopamin parkinson, yaşlılarda meydana geldiği için aynı durum yaşlıların biraz daha agresif olmalarına neden olur.
 • Dopamin hücreleri hasar görmüş olan insanlarda yavaş yavaş yürümeler ve yürürken ayakların yere sürtülmesi gibi belirtiler meydana gelir. Hasta her ne kadar bu durumu engellemeye çalışsa bile maalesef ki hasta bu durumu engelleyemez. 
 • Kişide sürekli olarak kas ağrıları ortaya çıkmaya başlar. Bu durum direk olarak dopamin hücrelerinin kaslara sinyal gönderememesinden kaynaklanmaktadır.
 • Bir diğer belirtiyse kişide yavaş yavaş konuşma bozukluklarının ortaya çıkmasıdır. Bu durum bir süre sonra daha da artacağı için hastalığın ilerleyişi anlaşılabilir. 
Dopamin ve parkinson hastalığı tedavisi:
Dopamin parkinson  tedavisinin yapılması için direk olarak hasra gören ve görmekte olan hücrelerin koruma altına alınması gerekmektedir. Bunun için acil bir şekilde hastalarda ilaçlarla koruma tedavileri yapılmaktadır. Bu tedaviler iççin kişide bazı tıbbi ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli bir hastalık olan parkinson hastalığı yapılan tedavilere rağmen herhangi bir net sonuç elde edilememiştir. Fakat yapılan ilaç tedavileri hastada bu hastalığın ilerlemesini önleyebilmektedir. Bazen hastalarda psikoloji]]> Dopamin https://www.dopamin.gen.tr/dopamin.html Sat, 08 Dec 2018 03:18:48 +0000 Dopamin, beyinden salgılanan bu hormon, sinir hücrelerinin arasındaki iletişimi sağlar. Halk arasında buna aynı serotonin gibi mutluluk hormonu denir. Aslında bu hormonda mutluluk duygusu vermektedir. Ancak başka işlevleri de vardır Dopamin, beyinden salgılanan bu hormon, sinir hücrelerinin arasındaki iletişimi sağlar. Halk arasında buna aynı serotonin gibi mutluluk hormonu denir. Aslında bu hormonda mutluluk duygusu vermektedir. Ancak başka işlevleri de vardır. Vücutta dopamin seviyesinin düşük ya da yüksek olması önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Dopamin seviyesi düşük olursa Parkinson hastalığı, yüksek seviyelerinde sigara ve uyuşturucu alışkanlığının bağımlığa dönüşmesine neden olur.

Dopamin hormonunun işlevleri
 • Hafıza
 • Hareket
 • Dikkat
 • Haz verici ödül
 • Uyku ve öğrenme
 • Prolaktin salgılanmasının engellenmesi
 • Duygu durumu
 • Davranış ve kavrama üzerine önemli etkileri vardır.
Beynin farklı bölgelerinden salgılanan dopamin, duyguları, hareketleri, acıyı ve hazzı etkileyen bir kimyasaldır. Beyinden vücuda saniyeler içinde milyonlarca sinyal iletimi olur. Böylece vücudumuzdaki sistemler çalışmaya başlar, bilişsel faaliyetler yürütülür ve hareketler olur. Beyinden bu sinyallerin gelmemesi ölüm demektir. Sinir hücreleriyle iletilen elektrik sinyalleri sinirlerin birleşiminde bulunan kimyasallarla taşınır. Nörotransmitter denilen bu kimyasallar olmazsa iletim yapılamaz. Kimyasalların içinde günümüzde keşfedilmiş olanı dopamindir. Dopamin özellikle haz alma duyusunda salgılanır. Yani  tatlı tüketildiğinde, cinsel ilişki anında beyin dopamin salgılar. Beyin kişiyi haz alacağı şeyi aramaya yönlendirir. Bu yüzden dopamin madde bağımlılığında etkin rol oynar. Sigara ve uyuşturucu madde kullanan kişilerde sinir hücrelerinde dopamin biriktiğinde haz aldığı bu maddeleri yeniden kullanmak isterler. Böylece madde bağımlılığı gelişir.

Dopamin beyin fonksiyonlarını etkiler

Dopamin beyinde belirli seviyede olmalıdır. Beyin fonksiyonlarında etkili olan dopamin düzeyi azaldığında zihinsel sorunlar, arttığı zamanda anormallikler meydana gelir. Dopamin seviyesini sigara ve uyuşturucu gibi etkenler dışında doğal şekilde arttırmak çok zordur.

Beyindeki hareketi düzenleyen bazal gangliya kısmının çalışmasında belirli oranda dopamin ihtiyacı olur. Eğer dopamin azalırsa, hareketlerde gecikme, koordinasyon bozukluğu ortaya çıkar. Dopamin miktarı artarsa beyinde aynı vücutta olduğu gibi tikler, gereksiz hareketler meydana gelir.

Haz duyusunun oluşmasına yardımcı olan dopamin, haz duyulan zamanlarda salgılanır. Bu nedenle kişiler haz aldıkları eylemleri arar. Seks yapma, sigara içme, uyuşturucu kullanma gibi eylemler bunlara örnek verilebilir.

Sigara, kokain, amfetaminler dopamin maddesinin sinir hücreleri tarafından emilimine engel olur. Bu etki dopaminin sinir uçları arasında birikmesine neden olur.

Beyinde olan dopamin miktarı kısa süreli hafızayı düzenli hale sokar. Fakat bunu sağlaması için dopamin seviyesinin hassas bir dengesi vardır. Yükselme ve azalma halinde hafıza olumsuz şekilde etkilenir.

Dopamin dikkat ve odaklanmayı arttırır. Kısa süreli hafızada kalması gereken bilgileri belirler. Dopamin seviyesi azalırsa, dikkat eksikliği ortaya çıkar.

Beyinde bilgi akışı da dopamin sayesinde kontrol edilir. Dopamin düzeyi düşük olursa, hafıza, dikkat ve sorun çözme yeteneği azalır.

Dopamin düzeyi azaldığında sosyal anksiyete, sosyal fobi gibi sorunlar yaşanır. Bipolar bozukluk sorunu olanlarda dopamin seviyesi yüksek olduğu için, aşırı sosyallik problemi yaşanır.

DopaminDopamin doğal yoldan arttırılır mı

Dopamin seviyesi doğal yollardan artarsa, bireylerin sağlıklı ve mutlu yaşaması mümkün olur. Çünkü dopamin ruh halini düzenler. Az olduğu takdirde kişide depresyon, bunalım, tatminsizlik, enerji azlığı gibi sorunlar yaşanır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapılması, C vita]]> Dopamin Agonistleri https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-agonistleri.html Sat, 08 Dec 2018 03:38:59 +0000 Dopamin agonistleri, Dopamin hareketleri duyguları, zevk ve acı algılarını etkileyen bir beyin kimyasalıdır. Dopamin nörotransmiterleri beynin orta bölgesinde, substantia nigra denen yerde bulunur. İnsan beyninde toplamda beş adet d Dopamin agonistleri, Dopamin hareketleri duyguları, zevk ve acı algılarını etkileyen bir beyin kimyasalıdır. Dopamin nörotransmiterleri beynin orta bölgesinde, substantia nigra denen yerde bulunur. İnsan beyninde toplamda beş adet dopamin reseptörü bulunur. Bu dopamin reseptörlerin bir tanesinin çalışmaması, Parkinson, şizofreni veya ADHD gibi hastalıklara neden olmaktadır. 

Dopamin agonistleri, normalde beyne bağlantı bölgelerinde dopamini taklit edebilen maddelerdir. Bu amaçla kullanılan pek çok ilaç çeşidi de vardır. Dopamin agonistler yapılarına göre üçe ayrılır. Bunlar;
 • Lysergasid- amid türevleri,
 • Amino-ergolin türevleri,
 • Clavin türevleri şeklindedir.
Bu gruba ait olmayan bir tek agonist ise Norprolac' tır. dopamin agonistler biyolojik yapılarının zamanları ve yan tesirleri açısından farklılıklar gösterebilir. Mesela prolaktin hormıonu tedavisinde ilk kullanılan ilaç  dopamin agonist olmuştur. Bu yüzden yan etkileri arasında sakat doğumlar gözlemlenmiştir. Bu hastalıkta günümüzde en çok kullanılan dopamin agonisti halen bu ilaçtır. Prolaktin hormonu hastalığında özellikle kullanılan ilaç Cabergolindir. Bu yüzdende haftada iki kere alınması yarılanma sürecini çok iyi etkilediği için tercih edilir. ilk nesil agonistler ise, günde iki veya üç defa kullanılır. Ancak bu şekilde yeni nesil agonistlerin etkisine ulaşabilir. 

Agonistler özellikle sinir sistemi, parkinson hastalrı, prolaktin hormonu eksikliği olan kişilerde kullanılan bir ilaçtır. Bir çok çeşidi bulunmaktadır ana maddelerde üçe ayırdığımız bu ilaçların hepsinin etkisi ve uygulanışı farklıdır. İlk dönem agnistlere göre günümüzde üretilen agonistler daha kısa süreli ve faydalıdır. 

Dopamin AgonistleriDopamin agonist ilaçların içeriğindeki etken maddelerin başlıcaları;
 • Bromokriptin,
 • Ropinirol,
 • Pramipeksol,
 • Kabergolin,
 • Apomorfin HCL,
 • Rotigotin,
Dopamin agonistlerin yan etkileri;

Agonistlerin yan etkileri çok ve farklı olduğundan özellikle dopamin agonistlere ilk başlandığında dozları en az seviyede başlanır. İlaçlar hep yemeklerden sonra alınmalıdır. İlk kullanımı akşam yemeğinden sonra olmalıdır. Bazı kısırlık hastalıkları olan kişilerde daha çok kısırlaştırma yapacağından ilaç hastaya verilmeyebilir. Bunun dışında doğumla beraber sakat çocuklar dünyaya gelebilir. En önemli yan etkisi bayanlarda olur. Bebek isteyen kadınların bu agonist ilaçları kullanmaları sakıncalıdır. 

]]>
Dopamin Dozu https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-dozu.html Sat, 08 Dec 2018 22:14:37 +0000 Dopamin dozu, dopamin doktorlar tarafından sık sık kullanılan bir ilaçtır. Doktor tarafından verildiği gibi uygulanması durumunda birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Dopamin dozu ilacı genellikle travma, Miyokard Dopamin dozu, dopamin doktorlar tarafından sık sık kullanılan bir ilaçtır. Doktor tarafından verildiği gibi uygulanması durumunda birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Dopamin dozu ilacı genellikle travma, Miyokard infarktüsü ve böbrek yetmezliği hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Bunun dışında açık kalp ameliyatlarından sonra hipovoleminin düzeltilmesi sonrasında süreklilik gösteren hipotansiyon için kullanılır. Bu ilacın doz kullanımı, %5 dex içerisine iv-infüzyon verilerek olur. 

Pratik doz ayarlama;

Dopamin dozu, pratik şekilde hazırlanmak istenirse, yüz CC'lik %5 dextroz içerisine yüz MG dopamin katılması gerekir. Kesinlikle hastanın sıvı açığı olması durumunda önce sıvı yüklemesi yapılması gerekir. Eğer bu sıvı yüklemesinden olumlu yanıt alınamaz ise dopamin ilaca başlanmamalıdır. dopamin dozu ile birlikte dobutamin beraber verilirse daha etkili bir sonuç elde edilir. 

Dopaminin çocuklardaki doz oranı yetişkinlere göre farklıdır. Burada uygulanacak doz miktarı, pratik doz ile aynıdır. ve sıvı dengesi sağlanmadan verilemez. Ayrıca dopaminin günlük doz oranı da 2,5 mikrogramdır. İki şekilde ilaç olarak üretilir birisi ampul diğeri ise hidroklorürdür. İlacın kullanımı hipotansiyon,hipovolemik şok, septik şok ve kardiyojenik şok tedavisi içindir. Bu ilacın kullanılmaması gereken durumlar; hipertiroidizm, prostat hipertrofisi, taşikardi, dar açılı glokom, böbrek üstü bezi tümörü, ergot zehirlenmesi ve halotan gibi halojenli anestezilerde kullanılması sakıncalıdır. 

Dopamin DozuDopamin dozun yan etkileri;
 • Kardiyovasküler etkileri: Hipertansiyon, göğüs ağrıları, taşikardi çarpıntı, beyin kanaması şeklinde yan etkileri gözlemlenebilir.
 • Dermatolojik etkileri: Enjeksiyon işlemi esnasında damar dışına kaçması görülebilir. Bu duruma bağlıda nekroz oluşabilir.
 • Gastrintestihal: Kusma ve bulantı şeklinde yan etkileri vardır.
 • Nörolojik etkileri: En belirgin yan etki baş ağrısı yapar.
 • Oliguri solunuma etkileri:  Akciğer ödemine bağlı olarak gebelikte ve gebede yaşamı tehdit edecek derece zehirlenmelere neden olur.Gebeliğin son döneminde doğumun başlamasına neden olabilir. Bu da bir erken doğum riski yaşatır. 
Dopamin dozunun hastaya veriliş şekli, infüzyon yapılan venin bulunduğu ekstremite de solukluk, endurasyon ve soğunluk takip edilmelidir. Damar dışına kaçma durumu var mı takip edilmelidir. Eğer ki damar dışına kaçarsa hastaya direk nitrat ve terbülatin yapılmalıdır. Bu ilacın etkisi de yan etkisi de çok önemlidir ve mutlaka takibi yapılmalıdır. 
]]>
Dopamin Ne İşe Yarar https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-ne-ise-yarar.html Sun, 09 Dec 2018 05:29:25 +0000 Dopamin ne işe yarar, Vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde dopamin reseptörleri aktive ederek nörotansmiter olarak görev yapar. Dopamin ayrıca vücudumuza hipotalamustan da salgılayarak kana karışara Dopamin ne işe yarar, Vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde dopamin reseptörleri aktive ederek nörotansmiter olarak görev yapar. Dopamin ayrıca vücudumuza hipotalamustan da salgılayarak kana karışarak nörohormon görevini yapar. Dopamin sinir hücreleri arasında iletişimin görevi yapar. Dopamin genellikle serotonin gibi mutluluk hormonu olaraktan adlandırılır. Mutluluk hissi vermesinin yanı sıra dopamin insanlar ve hayvanlar açısından birçok fonksiyona sahiptirler.Dopamin Ne İşe Yarar

Dopaminin aşırı fazlalığı ve eksikliği bazı ciddi sorunlara neden olabilirler. Dopamin azlığında Parkinson hastalığı ciddi anlamda baş gösterir. Uyuşturucuda yada sigara kullanımında dopamin miktarı artması nedeniyle bağımlılığa neden olur. Dopaminle ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta haz alma hissi sırasında salgılanarak gerçekleşir. Tatlı bir şeyler yediğimizde, yada cinsel ilişki sırasında bu hormon salgılanır. Dopamin bu durumda kişiyi haz duyabileceği şeyleri aramaya yiter. Dopamin ödül mekanizmasında anahtar gibi bir rol yapmaya iter. Dopamin birçok beyin fonksiyonunu direk olarak etkiler. Bu yüzden dopaminin belli seviyede olması çok önemlidir. Çünkü seviye düştüğü zaman zihinsel fonksiyonlarda sorunlar oluşabilir. Dopaminin düşmesindeki gibi yükselmesinde de bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Dopamin yükseldiği zamanda bir takım anormallikler ortaya çıkabilir. Dopaminin doğal yollarla aşırı yükselmesi neredeyse imkansızdır. Dopamin çok yükseldiğinde yada azaldığında beyine ve hafızaya zarar verir. Dopamin beynin loblarında bilginin beynin diğer bölgelerinde akışını kontrol eder. Dopamin odaklanmayı ve dikkati arttırır. Dopamin eksikliğinde bol bol egzersiz yapmak gerekir. Sağlıklı yiyecekler yememiz gerekir ve sağlıksız yiyeceklerden de uzak durmamız gerekir. Dopamin seviyesini artıracak gıdalar tüketmemiz gerekir. Bunların arasında muz bu açıdan çok nemli bir meyvedir. C vitaminin tüketmemiz gerekir portakal, mandalina, yeşil yapraklı yiyecekler gibi. Dopamin için güneş ışığı da çok önemlidir, çünkü dopamin seviyesini yükseltir ve depresyondan kurtulmamızı sağlayarak bizi kurtarır. Dopamin dikkati ve odaklanmayı artırır. Dopamin daha çok sağlıklı ve mutlu bir yaşamın kapılarını bizlere açar. Kişinin ruh halini düzenleyici bir etkiye sahiptir. dopamin için mutlu olmayı sağlayacak hobilerle ilgilenmek gerekir. Kendimize bir hedef belirleyerek yaşamımızı sürdürmemiz gerekir.

]]>
Serotonin Dopamin https://www.dopamin.gen.tr/serotonin-dopamin.html Sun, 09 Dec 2018 12:26:23 +0000 Serotonin dopamin; beynimiz nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemdir. Nörotransmitterler nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bunlardan iki tanesi serotonin ve dopamindir. Bunlar kişinin uyku durumunun, ruh halini, hareketlerinin Serotonin dopamin; beynimiz nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemdir. Nörotransmitterler nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bunlardan iki tanesi serotonin ve dopamindir. Bunlar kişinin uyku durumunun, ruh halini, hareketlerinin ve iştahının düzelmesinde önemli roller üstlenmiştir. Antidepresan ilaçların kullanımı serotoninin nöronlara geçişini engellemekte ve bir çoğunu kullanım için hazır bekletmektedir. Böylece kişide pozitif ruh hali oluşturmakta ve depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Ruh halinde dopamin önemli bir yere sahiptir. Duyguların tecrübe edilmesi ve alınan hazzın tadılmasında  dopaminin önemi büyüktür. Sinir hücrelerindeki iletişimi sağlama görevini dopamin üstlenmiştir. Serotonin, mutluluk hormonu olarak tanımlanır. İnsan vücudunda serotonin eksikliği olduğunda obsesif bozukluk, depresyon, anksiyete gibi etkiler görülmektedir. Dopamin eksikliğinde ise, parkinson hastalığı, sigara ve uyuşturucu gibi alışkanlıkların artmasında olumsuz etkiler görülmektedir. Serotonin ve dopamin düzeylerini, yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle arttırabilirsiniz. Böylece insanlar daha mutlu bir hayat sürebilir.

Beyinden gelen sinyallerin sinir hücreleri aracılığıyla iletilmemesi ya da tam tersi  durumda kişide ölüme kadar giden bir süreç yaşanır. Kişinin düzenli uyuması, hayattan zevk alması, ruh halinin pozitif olması için serotonin ve dopamin düzeylerinin dengelenmesi gerekir. Kişilerin sigaraya ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara  yönelmesi bile dopamin etkisinden kaynaklanır. Kişiyi haz alacağı şeye yönelten dopamin, madde bağımlılığını tetiklemektedir.

Serotonin DopaminDoğal yollarla serotonin ve dopamin düzeylerinin arttırılması:
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmalı,  isteksiz olsa bile egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Çünkü isteksizlik yaşanmasında serotonin ve dopamin seviyelerindeki düşme etkili olacaktır.
 • Düzenli beslenmeli, C vitamini ve B vitaminlerini almayı ihmal edilmemelidir. serotonin ve dopamin üretimini arttıracak bazı besinler patates, muz, kuru yemişler, ıspanak, kırmızı et, karaciğer, bitter çikolata, ceviz ve yoğurttur.
 • Her gün muhakkak gün ışığına çıkılmalı ve güneşten yeteri kadar yararlanılmalıdır. İnsanlarda güneş ışığı, serotonin ve dopamin üretimini arttırmaktadır.
 • Kişi kendini mutlu hissettirecek hobilerle uğraşması  tavsiye edilir. Kendilerine bir hedef belirlemeleri ve buna uygun bir yaşam tarzı içinde olmalıdırlar.
]]>
Dopamin Hormonu https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-hormonu.html Mon, 10 Dec 2018 02:20:54 +0000 Dopamin Hormonu, beyinde salgılanan, elektriksel mesajları ileten yani sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan, vücutta doğal olarak üretilen hormondur. Çok önemli bir hormondur, çünkü hayatımıza etkisi çok büyükt Dopamin Hormonu, beyinde salgılanan, elektriksel mesajları ileten yani sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan, vücutta doğal olarak üretilen hormondur. Çok önemli bir hormondur, çünkü hayatımıza etkisi çok büyüktür. Halk arasında mutluluk hormonu, haz alma hormonu olarak da bilinir. Örneğin cinsel ilişkiye girdiğimizde, lezzetli bir yiyecek tükettiğimizde, örneğin çikolata, dopamin hormonu salgılarız. Dopamin hormonu salgılandığında kendimizi iyi hissederiz. Beynimizin bu hormonun tekrar salgılanmasını istemesi sonucu haz aldığımız şeyleri tekrarlama ihtiyacı duyarız. Ödül mekanizmasında böyle önemli bir rolü olan dopamin hormonu, çeşitli bağımlılıklarda baş aktördür. Sigara, uyuşturucu kullanımı sonucu madde bağımlılığı oluşmasında dopamin hormonunun etkisi büyüktür.

Beyin saniyeler içinde vücuda milyonlarca sinyal iletir. Vücut bu sinyaller aracılığıyla çalışır. Sinir hücrelerinin yardımıyla iletilen elektrik sinyalleri, sinirlerin birleşim yerlerindeki bazı kimyasallar ile taşınır. Dopamin hormonu bu sinyal taşıyıcı nörotransmitterlerin en önemlisi sayılabilir. Bu sinyalleri taşıyarak öğrenme, uyku, kavrama (idrak), dikkat, davranış, hafıza, haz veren ödül, hareket, duygu durumu (ruh hali), prolaktin üretimini engelleme gibi fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar. Dopamin hormonunun aşırı fazlalığı bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dopamin HormonuDopamin Hormonu ve Ödül Bekleyen Davranış

Dopamin haz duygusuna aracılık eder. Haz veren durumlar esnasında salgılandığı için, kişinin haz veren işler aramasına neden olur. Haz verecek şeyler, seks, yiyecek veya uyuşturucu olabilir.

Dopamin Hormonu ve Bağımlılık

Sigara, uyuşturucu ve amfetaminler dopamin hormonunun sinir hücreleri tarafından tekrar emilimini engeller. Bu sayede sinir uçları arasında dopamin hormonu birikir. Beyin bu fazlalığı haz olarak hisseder ve bu maddelerden tekrar ister. Bu durumda bağımlılığa sebep olur.

Dopamin Hormonu ve Dikkat

Dopamin hormonu dikkati ve odaklanmayı arttırır.

Dopamin Hormonu ve Hafıza

Beyindeki dopamin hormonu düzeyleri, kısa süreli hafızanın iyileştirilmesini sağlar. Dopamin hormonu seviyesinin hassas bir aralığı vardır, fazlalığı ya da azlığı durumunda hafıza zarar görür.

Dopamin Hormonu ve Hareket

İnsan bedenindeki hareketleri beynin bazal gangliya adlı bölümü düzenler. Bu bölümün çalışabilmesi için belli miktarda dopamin hormonuna ihtiyacı vardır. Bu sebeple beyinde dopamin hormonu eksikliğinde hareketlerde gecikme ve koordinasyonsuzluk meydana gelir. Dopamin hormonunun fazlalığında ise vücutta istem dışı tekrarlanan hareketler (tikler) görülür.

]]>
Dopamin Eksikliği https://www.dopamin.gen.tr/dopamin-eksikligi.html Mon, 10 Dec 2018 15:09:02 +0000 Dopamin Eksikliği, Dopamin kimyasalı vücutta doğal olarak üretilir ve beyindeki elektriksel iletilerin taşınmasını sağlayan nörotransmitterlerin en önemlilerinden birisidir. Beyindeki bir çok fonksiyonda önemli ro Dopamin Eksikliği, Dopamin kimyasalı vücutta doğal olarak üretilir ve beyindeki elektriksel iletilerin taşınmasını sağlayan nörotransmitterlerin en önemlilerinden birisidir. Beyindeki bir çok fonksiyonda önemli rolü vardır. Dopamin sinir hücreleri arasında gerçekleşen veri alışverişinin düzenli şekilde gerçekleşebilmesi ve bu sayede beyin fonksiyonlarının normal şekilde yerine getirilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Beyindeki dopamin eksikliği kötü beslenme, stres, uykusuzluk, antidepresan kullanımı gibi sebeplerle oluşur. Dopamin eksikliği zevk hissini azaltır, bu sebeple kişinin ruh hali aniden olumludan olumsuza değişebilir. Bu depresif ruh hali ve enerjisizliği gidermek için kişiler uyarıcılara ve özellikle kafeine bağımlı hale gelir. Demir, magnezyum ve çinko gibi bazı maddelerinde vücuttaki eksikliği dopamin eksikliğine yol açabilir. Kişide bu sebeple motivasyon eksikliği görülür ve kişi egzersiz başta olmak üzere hiç bir şey yapmak istemez, zevk alma hissi körelir, cinsel istek azalır. Dopamin eksikliğinde, alkol ve doymuş yağ tüketme isteği körüklendiği için hızlı kilo alımı görülebilir. Dopamin seviyesindeki küçük miktardaki bir düşüş bile kişide odaklanmayı ve konsantrasyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Dopamin eksikliğinin bazı belirtileri, depresyon, kronik can sıkıntısı, kronik yorgunluk, tatmin eksikliği, düşük fiziksel enerji ve egzersize ilgisizliktir.

Dopamin EksikliğiDopamin Eksikliğinin Etkileri

Hareket: Vücuttaki dopamin eksikliğinde, hareketlerde azalma, dengesizleşme, titreme görülür. Bu etkiler sebebiyle kişinin sosyal hayatında kötüleşme, spor ve egzersizlerde yeteri kadar başarı sağlayamamaya sebep olur.

Hafıza: Dopamin eksikliği hafızada kayıplara sebep olur ve hafızaya zarar verir.

Dikkat Eksikliği: Beyindeki dopamin eksikliği sonucu dikkat eksikliği kendini gösterir.  Kişide konsantrasyon bozukluğu, adapte olamama gibi eksiklikler meydana gelir. Bu nedenle kişinin normal hayatında aksaklıklar ortaya çıkar.

Sosyal Anksiyete: İçe kapanma, aşırı endişe durumu ve insanlarla konuşamamaya kadar ilerleyebilen ve bunalımlı ruha haline sebep olan belirtiler görülür.

Şizofreni: Dopamin eksikliği sonucu görülen bozuk ruh hali takıntılara, takıntılar ise şizofreniye sebep olur.

Parkinson: Parkinson beyinde bulunan gri maddelerin işlevlerini yerine getirememesiyle ortaya çıkar ve dopamin eksikliği sonucu hastalık ilerler.

Dopamin Seviyesini Doğal Yollarla Yükseltmek

Egzersiz: Düzenli egzersiz dopamin seviyesini yükseltir. Araştırmalara göre günlük olarak yapılan 30 dakikalık egsersizin bile vücudun dopamin salgılamasına sebep olduğu görülmüştür.

Uyku: Vücudun yenilenmesi, dinlenmesi için oldukça önemli olan uyku rahatlatıcı özelliği sayesinde dopamin seviyesini normal düzeye çıkarır.

Yemek: Deniz ürünleri, fasulye, ördek eti, tavuk, elma, avokado, badem, salatalık, muz ve protein yönünden zengin besinler dopamin seviyesini doğal olarak yükseltir. Hazır gıdaları tüketmemek de dopamin seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Stresten Uzak Durmak: Stres yaratacak durumlardan, ortamlardan uzak durmak, örneğin şehir karmaşasından uzak ormanlık alanda kısa bir gezinti dopamin seviyesini arttıracak ve düzenleyecektir.

]]>